Deskorolka na Olimpiadzie
Igrzyska Olimpijskie rozpoczynają się za niespełna osiem miesięcy, a na nich pojawiają się cztery nowe dyscypliny: karate, surfing, wspinaczka sportowa oraz skateboarding. Nowe dyscypliny to nowe wyzwania i szansa dla zawodników, żeby pokazać swoje umiejętności. Szczególnie obce mogą się wydawać dwie kategorie: skateboarding oraz surfing. Pierwsza kojarzona z hałasującymi dziećmi na swoich deskach, druga z gorącą plażą i zimnymi drinkami, w większości znana jedynie z zagranicznych seriali. Czy w Polsce, a konkretniej w Olsztynie jest możliwość rozwoju umiejętności któregoś z nich?
Jak najbardziej jest, a będzie jeszcze lepiej!
Oczywiście mowa tu o pierwszej z dyscyplin – skateboardingu. Niestety Olsztyn dostępu do morza jeszcze nie posiada, w efekcie nie ma fal dla naszych surferów. Zaświecił natomiast płomień nadziei dla olsztyńskich deskorolkowców i bmx-owców. Dwa projekty Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO): projekt miejski nr. 74 rozbudowy Skateparku na Plaży miejskiej oraz projekt Osiedla Jaroty nr. 25 Skatepark Jaroty, zwyciężyły w głosowaniu! Dzięki temu, już do końca roku 2020 będziemy mogli cieszyć się nowymi obiektami sportowymi z prawdziwego zdarzenia.
O projekcie OBO 2020
W sumie ze 118 projektów zgłoszonych do głosowania wygrało 10 projektów miejskich (1.Budowa siedzisk klubowych z 460 miejscami oraz boksu na biuro zawodów na Olimpisjki Stadion Rugby - 10604 pkt; 2.Łąki kwietne w naszym mieście - 6125 pkt; 3. Kastracja kotów wolno bytujących - 5819 pkt; 4. Rozbudowa Skateparku na Plaży miejskiej – 3927 pkt) oraz 31 projektów osiedlowych, spośród których największym powodzeniem cieszył się projekt Skateparku Jaroty – 4701 pkt. Pełne listy wyników głosowań OBO można znaleźć na glosujobo.olsztyn.eu. Podczas dwutygodniowego głosowania, VI edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego zostało oddanych 56,7 tysięcy głosów, na realizację wygranych projektów zostało przeznaczone 6,4 milionów złotych.
Olsztyńskie Skateparki
Jakie są?
Skatepark w Parku Janusza Kusocińskiego - Kusot
Aktualnie olsztyńscy deskorolkowcy mają do swojej dyspozycji dwa miejsca, gdzie mogą doskonalić swoje umiejętności, a przynajmniej jest tak w teorii. Najsłynniejszym skateparkiem w Olsztynie jest tzw. „Kusot”, którego lata świetności już dawno minęły. Aktualnie miejsce to, zdaniem wielu amatorów deskorolki, po prostu nie nadaje się do jazdy. Nawierzchnia – asfalt słabej jakości – jest w tragicznym stanie. Mnóstwo szczelin oraz ubytków w nawierzchni skutecznie uniemożliwia sprawną jazdę na małych kółkach deskorolki. Ponadto zniszczone przeszkody, z których zieją dziury i wystają wkręty (!) są zagrożeniem dla zdrowia użytkowników.
Bowl CRS Ukiel na Plaży Miejskiej
Z drugiej strony, wybudowany w 2015 roku CRS Ukiel Bowl jest specyficznym skateparkiem. Trzeba przyznać, że jest to świetne miejsce, do niedawna jedne z nielicznych w Polsce, gdzie można świetnie się bawić i rozwijać. Jednak wymaga sporych umiejętności by cieszyć się z jazdy.
Alternatywą na bezpieczne treningi, w jednym miejscu i bez potrzeby zmieniania miejscówek, jest Skatepark w miejscowości Różnowo, oddalonej od Olsztyna o 10 kilometrów. Można tam dojechać autobusami komunikacji miejskiej linii 107 i 112. Park który zaprojektowała i postawiła firma Techramps, został pozytywnie przyjęty i to tam najczęściej spotykają się olsztyńscy skejterzy, co jest dość śmieszną sytuacją - sport miejski z przymusu przeniósł się na wieś.
Jakie będą?
Nadzieje są wielkie równie jak obietnice, a projekty pobudzają wyobraźnię deskorolkowców i bmx-owców. W przeciągu roku mają powstać dwa Skateparki, na które wielu czeka od długiego czasu.
Sekcja street przy CRS Bowl Ukiel
Sekcja typu street jest to skatepark, który na celu ma odwzorowanie miejsc jakie można znaleźć na ulicach tj. Spotów deskorolkowych. Na skatepark będzie składał się system przeszkód: schody, dwie poręcze - rurki (rail’e), manualpad, murek, murek pod kątem w dół (hubba) i kilka bank’ów (zjazdy pod kątem). Zapowiada się bardzo ciekawy park, który zostanie zrealizowany przez M.P.G. podobnie jak bowl znajdujący się obok. Jedynym mankamentem, po analizie projektu, może być zbyt mała przestrzeń najazdowa na przeszkody od strony basenu. Z oceną poczekajmy jednak do wybudowania skateparku.
Skatepark Jaroty
Obiekt ma zostać postawiony przez doświadczoną firmę Techramps i będzie się znajdował pry ulicy Johanna Gottfrieda Herdera 3, niedaleko Szkoły Podstawowej nr. 34, na nieużytkowanym boisku asfaltowym. Na posadzce betonowej będą zainstalowane elementy skateparku w postaci minirampy „halfpipe", rampy najazdowej „quarterpipe”, rampy najazdowej „bank” przeszkody „fun box” oraz rurek i skrzyni. Elementy skateparku zostaną wykonane w większości z drewna. Firma Techramps znana jest z wysokiej jakości wykonywanych przeszkód i realizacji projektów.
Najbardziej cieszy fakt, że coraz więcej ludzi ma pozytywne podejście do tego sportu i to dzięki ich głosom powstaną nowe parki. Co prawda na przyszłe rozgrywki Olimpijskie olsztyńscy skaterzy mogą nie zdążyć się przygotować, jednak wierzę, że w przyszłości nowe skateparki wpłyną pozytywnie na rozwój młodych Olsztynian i zobaczymy się na Igrzyskach 2024 w Paryżu!
Bartłomiej Krysztofik
Comments